20th April 2016

CTK: Court: Dalík asked for bribe in Pandur deal for gov't member

Prague, April 19 (CTK) - Czech lobbyist Marek Dalik asked for a bribe on behalf of a top representative of the government within the negotiations about the Czech purchase of the Pandur armoured personnel carriers, the Prague Municipal Court wrote in its recent verdict, which is not final as Dalik has appealed it.

In February, the court sentenced him to five years in jail for corruption. Details from the text of the verdict were released by the servers iHned.cz and lidovky.cz on Tuesday. In 2007, when the bribe was demanded, the prime minister was Mirek Topolanek (Civic Democrats, ODS), a close acquaintance of Dalik. The court does not mention any concrete name in its verdict. It states that at an informal meeting with armament makers in November 2007, Dalik asked for 18 million euros in exchange for Prague buying the Pandurs.

Already when commenting on the verdict in February, judge Veronika Ceplova said Dalik asked for the bribe on the order of someone else and that the "range of the people who might have been involved is quite narrow." In the text of the verdict she writes that Dalik evidently did not want the money for himself but for someone who could see to that the Pandur deal goes on.

"Unambiguously, it must have been someone of the top representatives of the government, a person with the status of a public official who could influence the continuation of the Pandur II deal," the servers write, quoting from the verdict. For the time being, it remains unclear who from the government might be the person involved, Ceplova writes, but expresses her conviction that Dalik received the instruction from a concrete person.

She writes that the meeting on the technical parameters of the tender for the Pandurs supply was attended by former defence minister Martin Bartak on behalf of the Czech government. "This shows that if he [Dalik] had been sent to the meeting by someone, he must have had a special instruction to ask for a bribe," Ceplova writes in the verdict.

In February, the court sentenced Dalik for assisting in bribe taking. Apart from the jail sentence, it imposed a fine of five million crowns on him. If he failed to pay, he would spend another two years in prison. Dalik pleads not guilty. He has appealed the verdict.

The purchase of Pandurs worth 20.8 billion crowns was approved by the government of Jiri Paroubek (then Social Democrats, CSSD) in 2006. In late 2007, Topolanek's government withdrew from the deal over a breach of the contractual conditions by the supplier, the Austrian company Steyr. Half a year later, the government approved a new deal, the purchase of 107 Pandurs worth 14.4 billion crowns.

 

Česká verze: 

Praha  (ČTK) - Lobbista Marek Dalík žádal úplatek v kauze nákupu obrněných vozidel Pandur pro někoho z vrcholných představitelů vlády, uvedl v odůvodnění nepravomocného rozsudku pražský městský soud. Informaci z písemné podoby verdiktu zveřejnily servery ihned.cz a lidovky.cz. Předsedou vlády byl tehdy Dalíkův známý Mirek Topolánek (ODS), soud ale žádné konkrétní jméno nezmínil. Únorový rozsudek poslal lobbistu na pět let do vězení za korupci, Dalík se odvolal.

Za pokračování nákupu pandurů pro českou armádu si bývalý Topolánkův poradce Dalík řekl podle rozsudku na neformální schůzce se zbrojaři v listopadu 2007 o 18 milionů eur (půl miliardy korun). Předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová uvedla už při ústním odůvodnění svého rozhodnutí, že Dalík žádal úplatek na příkaz někoho jiného a že "okruh osob, které přicházejí v úvahu, je poměrně úzký".

V písemné podobě verdiktu byla konkrétnější. Podle ní je zřejmé, že Dalík nechtěl peníze pro sebe, ale pro toho, kdo mohl zařídit, aby dodávka pandurů pokračovala. "Je jednoznačné, že to musel být někdo z vrcholných představitelů vlády, tedy osoba v postavení veřejného činitele, která mohla ovlivnit výsledek pokračování v projektu Pandur II," citovaly servery Čeplovou.

Soudkyně konstatovala, že se zatím nepodařilo zjistit, kdo z vlády to mohl být, je ale přesvědčena, že lobbista dostal pokyn od konkrétní osoby. "Z logiky věci vyplývá, že okruh těchto osob je značně omezený," zopakovala.

Upozornila také, že za tehdejší vládu byl na schůzce, kde se měly projednávat technické parametry tendru na nákup pandurů, náměstek ministryně obrany Martin Barták. „Z toho vyplývá, že pokud byl (Dalík) na schůzky někým poslán, musel mít specifický úkol, a to, aby si řekl o úplatek," dodala.

Za pomoc k přijetí úplatku uložil soud Dalíkovi vedle pětiletého odnětí svobody také peněžitý trest ve výši pěti milionů korun. Pokud by lobbista částku nezaplatil, má jít do vězení na další dva roky. Dalík vinu odmítá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

 

Members of the American Chamber of Commerce in the Czech Republic